Izolacja termiczna rur może być wykonana z różnych materiałów. Począwszy od tradycyjnych i naturalnych, po nowoczesne technologie wykorzystujące materiały nawet kosmiczne i koncepcje dotychczas niestosowane.
Nowym pomysłem jest zastosowanie izolacji wykonywanych na miarę. Pokrowce izolacyjne są szyte na maszynach szwalniczych. Proces produkcji poprzedza pomianowanie istniejącej instalacji. Dział techniczny firmy zajmującej się izolowaniem instalacji ciepłowniczych i chłodniczych wyrusza na sesję pomiarową w wyznaczony przez klienta rejon. Zwykle miękkie izolacje wykonywane są na odcinki instalacji, gdzie często wykonuje się remonty lub wymagany jest zwyczajny serwis. Do procesu serwisowania zachodzi konieczność usunięcia izolującej warstwy. Pokrowce miękkie dają się z łatwością demontować i montować wielokrotnie bez uszczerbku dla skuteczności procesu izolacji.
Po dokonaniu pomiarów i wykonaniu szczegółowych rysunków technicznych do pracy zabiera się dział projektowy. Projekty części instalacji przystosowane są do wykorzystania maszyny wykonującej wykroje, połączonej z komputerem. Po skrojeniu elementów z materiału powleczonego teflonem, silikonem lub środkiem zapobiegającym palenie się tworzywa, całość przekazana jest do działu produkcji odpowiedzialnego za łączenie elementów w integralną całość. Szwalnia dokonuje tego procesu dość szybko i już po kilku godzinach można przekazać półfabrykat dalej do działu wykończenia. Tam pokrowiec zostaje wypełniony materiałem izolacyjnym, zamknięty i uzbrojony wzmocnieniami w newralgicznych punktach.
Pozostaje już tylko skontrolować wyrób gotowy i wysłać go do klienta w celu zamontowania. Będzie służył przez najbliższe kilka lat.